WA-Plus verzekering

Dit is een WA-verzekering die ook schade aan molens dekt. We noemen deze verzekering ook wel eens "molenverzekering", maar dit is een naam die misleidend kan zijn, want het is niet een verzekering die bijvoorbeeld schade t.g.v. brand of storm dekt. Het verzekeren van de molen zelf tegen brand- of stormschade is een verantwoordelijkheid van de moleneigenaar, en niet van de vrijwillig molenaar. Maar de molen kan ook schade oplopen als gevolg van een (te verwijten) handelen of nalaten van de vrijwillig molenaar die er mee werkt. Het gaat weer om wettelijke aansprakelijkheid. U moet er dus de schuld van zijn, dat schade aan de molen ontstond. Als er zomaar een molenonderdeel het begeeft, zonder dat de molenaar hier enig verwijt aan kan worden gemaakt, wordt niets uitbetaald.

De verzekering kan vrijwillig via het Gilde worden afgesloten.

De maximale uitkering voor schade aan de molen is € 45.378,- per gebeurtenis. Deze verzekering kent, net als de normale WA-verzekering, een eigen risico van € 2500,- per gebeurtenis.

Ook hierbij is het speciaal hiervoor gevormde eigen risicofonds behulpzaam, zodat dit bedrag hieruit kan worden betaald.

De premie bedraagt € 13,- per kalenderjaar. Bij aanmelding na 1 juli bedraagt de premie € 9,25 voor de rest van dat jaar.

Aangezien deze verzekering ook duidelijk van belang is voor de moleneigenaar, ligt het voor de hand dat die de premie geheel of gedeeltelijk betaalt. Wij raden molenaars aan om hierover (vooraf) met de eigenaar van de molen in overleg te treden. De verzekering blijft echter op naam van de vrijwillig molenaar staan, en de premie dient dan ook uitsluitend door hem/haar te worden voldaan. De eigenaar kan u dus alleen achteraf misschien de premie geheel of gedeeltelijk terugbetalen.

Net als bij onze standaard WA-verzekering is het mogelijk, dat ook de partikuliere aansprakelijkheidsverzekering (AVP in de volksmond) van de molenaar -beperkt- eenzelfde vorm van verzekeringsdekking biedt. De door ons gesloten verzekering vormt in dat geval een tweede dekking, eerst gaat dan de eigen verzekering voor. Informeer maar eens bij uw verzekerings-adviseur hierover.

Ook kan een enkele andere molenorganisatie een soortgelijke verzekering voor zijn molenaars hebben afgesloten. In dat geval dient u een keuze te maken. Let hierbij niet alleen op het verschil in premie, maar ook op een eventueel eigen risico, en of die verzekering geldt voor de molenaar als persoon of voor de molen, waarvoor afgesloten. De WA-plus verzekering van het Gilde is van kracht voor elke molen in Nederland, Duitsland en België waar degene die de verzekering afsluit, komt.

Als de betaling binnen is krijgt u, net als bij de ongevallenverzekering, na enige tijd een verzekeringscertificaat toegezonden, waarop de belangrijkste verzekeringsvoorwaarden zijn vermeld, en hoe u dient te handelen in geval van schade.

Enkele voorbeelden waarbij de verzekeraar kan uitkeren zijn:

  • Door onoplettendheid schiet een zeil of een zwichtlijn van de molen los, rukt in zijn gang een deel van het voorkeuvelens mee. Schade b.v. zeil en keuvelens.

  • Bij het luien met kammenluiwerk schiet de luias uit zijn lager, en loopt schade op. Onderzoek wijst uit, dat de molenaar wist dat hij een slecht luiwerk gebruikte, waarvan het lager niet goed was.

  • Door een fout van de molenaar blokkeert het gangwerk te plotseling, waardoor tijdens flink malen de kammen in het rond springen en eventueel assen breken.

N.B. De uitgebreide polisvoorwaarden liggen ter inzage bij het verzekeringssecretariaat van het Gilde en verder bij alle secretariaten van de afdelingen van het Gilde.

BELANGRIJK. Deelname voor leden in opleiding.

Het bestuur van het Gilde heeft in overleg met verzekeraars bepaald, dat de verzekeringen voor de leden in opleiding alleen van kracht zijn, indien wordt gewerkt onder toezicht en verantwoording van een geslaagd lid of instructeur. Omdat ook leerlingen onder toezicht van een geslaagd lid of instructeur persoonlijk aansprakelijk kunnen zijn voor hun eigen handelen of nalaten is het belangrijk dat deze zich ook zelf verzekeren onder bovengenoemde WA-plus polis voor schade aan de molen. Bij een fout van de leerling kan de polis van de leermeester alleen geen dekking bieden.

Login